Frukostföreläsning i Opportunity Community - Att bygga morgondagens företag
Frukostföreläsning i Opportunity Community - Att bygga morgondagens företag
Share this event
Need help?
“Tinnitus bultar i mina öron och dammet ligger tungt i luften, som en grå dimma. Chocken sitter kvar i kroppen när jag känner hur någon tar tag i mitt kroppsskydd och rycker mig ut ur bilen. Hela kroppen pulserar medan jag försöker förstå vad som just har inträffat.
Välkommen till frukostföreläsning med Byggföretagen och Opportunity Community, nätverket för dig som är arbetsgivare och söker kunskap och nya kontakter för att framgångsrikt utveckla er verksamhet och säkra er kompetensförsörjning genom större mångfald och inkludering. Den här morgonen gästas vi av Ali Ravan, föreläsare och inspiratör.
Under en kraftfulla föreläsning delar Ali med sig av sin resa och ger nya perspektiv på hur din organisation kan växa genom bättre kommunikation och inkluderande ledarskap. Med energi, skärpa och närvaro visar han hur vi kan omvandla utmaningar till möjligheter. Som föreläsare har Ali Ravan specialiserat sig på att hålla inspirationsföreläsningar inom ledarskap, kommunikation och inkludering. Med sina 18 år i Försvarsmakten delar Ali med sig av sina erfarenheter, framgångar och motgångar för att inspirera åhörarna.
Efter Ali Ravan får vi lyssna till Anders Fareskog, jurist på Byggföretagen dela praktiska perspektiv på diskrimineringslagstiftningen.
Hur ska du som arbetsgivare tänka och resonera, vilka rättigheter och skyldigheter har ni? Frukost och inspiration utlovas –
välkommen till en morgon som kan förändra ditt sätt att leda och bygga!
UR PROGRAMMET:
08:00 Registrering, frukost och mingel
08.10 Välkomna! Opportunity Day och Byggföretagen
08.20 Keynote: Att bygga morgondagens företag - ledarskap och inkludering i praktiken, Ali Ravan
09.20 Praktiskt kunskap - diskrimineringslagstiftningen, Anders Fareskog, jurist Byggföretagen
09:50 Vad händer härnäst - kalendarie och vidare engagemang med Opportunity Day
10.00 Slut
PRAKTISK INFORMATION OCH ANMÄLAN:
Datum och tid: Tisdag 18 november kl 08:00 -10:00
Plats: Ekmansgatan 1, 411 32 Göteborg
Anmälan: Kostnadsfritt för medlemmar i Byggföretagen och Opportunity Days partners, övriga besökare 495 :- inkl. moms. Begränsat antal platser, anmälan stänger 12 november.
Arrangör: Opportunity Day i samarbete med Byggföretagen som står värd och bjuder på frukost.
Varmt välkommen till en morgon om inkludering och mångfald. Vi bjuder på frukostmacka och kaffe!
Om Byggföretagen
Byggföretagen är en bransch- och arbetsgivarorganisation för bygg-, anläggnings- och specialföretag som vill bygga Sverige på schyssta grunder. Byggföretagen är partner till Opportunity Day sedan 2017. En modern och attraktiv byggbransch behöver vara mer jämlik och inkluderande. Mångfald leder till kreativitet, trivsel och bättre beslutsfattande samtidigt som det breddar rekryteringsbasen – otroligt viktigt för en bransch med stort behov av fler medarbetare. Alla ska känna sig välkomna till bygg- och anläggningsbranschen.
Om Opportunity Day
Opportunity Day är partipolitiskt och religiöst obunden organisation som samlar näringsliv, offentlig sektor, civilsamhället och akademi. Opportunity Day arbetar sedan 2016 för en mer inkluderande arbetsmarknad genom att inspirera arbetsgivare att göra bra val och utmana invanda beteenden vid rekrytering. Genom partnerskap ställer sig aktörer bakom Opportunity Days arbetet med att skapa en mer inkluderande arbetsmarknad.
Location
Ekmansgatan 1, 411 32 Göteborg