Nezmeškajte najväčší UX event na Slovensku. Je tu 14. ročník konferencie World Usability Day na Slovensku. Tentoraz sme sa zamerali na celosvetovú tému:
Aby sme mohli riešiť najväčšie problémy sveta, musíme všetci spolupracovať. Spolupráca a kolaborácia nám umožňuje kombinovať odborné znalosti a perspektívy, čo vedie k inovatívnym a komplexným produktom. Takto zabezpečíme riešenia prispôsobené potrebám a očakávaniam používateľov.
Cieľom iniciatívy je každoročne spájať komunitu nadšencov pre UX dizajn a tých, ktorí veria, že skvelý dizajn je zrozumiteľný a použiteľný pre všetkých. Na svoje si prídu aj projektoví a produktoví manažéri, zakladatelia firiem, jednoducho všetci, ktorí vedia, že spolupráca je kľúčom k úspechu.
#WUD23 sa uskutoční vo štrvrtok 9. novembra v priestoroch FEI STU v Bratislave. Konferencia bude prebiehať v čase od 9.00 do 15.30. Po prednáškach sme pre vás pripravili prekvapenie vo forme UX workshopov, o ktorých sa dočítate nižšie.
1. Keď jedna a jedna sú tri
Tomáš Ulej (Manažér explore tímu Martinus)
Explore tím Martinusu má za cieľ hľadať nové cesty, ako spájať ľudí s knihami. Tomáš Ulej vo svojej prednáške porozpráva, ako pri explorácii nápadov a realizovaní experimentov využívajú silu kolektívnej inteligencie a spolupráce a ukáže projekty, ktoré vznikli vďaka kooperácii desiatok zamestnancov Martinusu.
2. Ako nadizajnovať budúcnosť, v ktorej budeme chcieť žiť
Lucia Ciranová (Líderka dizajnového tímu vo VAIA, Výskumná a inovačná autorita na Úrade vlády SR)
Dizajnovať znamená ovplyvňovať ako žijeme a fungujeme. Fixácia na kľúčového používateľa spôsobila, že sme stratili zo zreteľa dopady našich riešení na zvyšok spoločnosti a planéty. Ako použiť budúcnosť ako zdroj, ktorý môže inšpirovať a informovať naše rozhodnutia v súčasnosti s cieľom spoločne nadizajnovať novú paradigmu fungovania spoločnosti?
3. Nový začiatok SUXA
Ľubka Reváková (Slovenská User Experience Asociácia)
Ľubka počas svojej prezentácie prejde krátkou retrospektívou aktivít SUXA počas tohto roka. Porozprávajú o cieľoch a plánoch na najbližšie mesiace a nasledujúci rok. Veľkou novinkou bude otvorenie SUXA pre všetkých vo forme členstva.
4. Efektívny dizajn proces a jeho prínos pri redizajne PSS
Barbora Blahušiaková (UX dizajnérka v ui42)
Koho každého je potrebné zapojiť do efektívneho dizajnového procesu pre dosiahnutie optimálneho výsledku? Prípadová štúdia o tom, ako Barbora so svojim tímom do redizajnu webu zapojili nielen používateľov, ale aj samotného klienta.
5. Stručný sprievodca komunikáciou v medzinárodných projektoch
Zuzana Fraňová (Špecialistka na inovácie v ČSOB)
Spolupráca v medzinárodnej firme, v ktorej témy a tempo udáva zahraničná matka, je plná výziev. Medzinárodné projekty, tím zložený z rôznych krajín a kultúr; komunikácia na pomerne veľkú a rôznorodú masu – to všetko prináša cezhraničná kooperácia v korporáte. Ako manažovať očakávania v medzinárodnom tíme a ako viesť diskusiu? Aké problémy sa najčastejšie objavujú pri medzinárodnej spolupráci a ako ich riešiť? Ako sa nastavuje spoločná firemná kultúra v rôznych krajinách? Ako integrovať nápady do lokálnych podmienok? Týmto témam sa budeme venovať v prednáške a následne v otvorenej diskusii.
6. Ako vytvoriť prostredie, ktoré podporuje spoluprácu
Michal Šoltés (Zakladateľ a tréner v Otvorená Hra)
Takmer v každej firme či na každom projekte sa rieši téma spolupráce. Často však len povrchne, čo môže viesť k unáhleným riešeniam. Firma dá zamestnancom manuál na dobrú spoluprácu, a k tomu sa objedná zážitkový teambuilding. Efekt je spravidla zanedbateľný. Aby sme vedeli mať vplyv na kvalitu spolupráce, potrebujeme porozumieť, ako vlastne funguje. Aké úrovne kvality spolupráce poznáme, a čo môžeme robiť, aby sme dosiahli na najvyššie? Ktoré faktory vstupujú do hry a majú vplyv na zlepšenie či zhoršenie spolupráce? Akými konkrétnymi krokmi ich vieme ovplyvniť? Týmto a ďalším otázkam sa budeme venovať počas prednášky a v nasledujúcej diskusii.
Tento rok sme si pripravili prekvapenie a rozšírili sme konferenciu o tématické workshopy, ktoré povedú skúsení lektori zo zakladateľských agentúr SUXA. Workshopy budú prebiehať súbežne po skončení prednášok. Budú intenzívne a budú prebiehať v malých skupinách.
Dôležité: Oba workshopy budú prebiehať v rovnakom čase po prednáškach, a to v malých skupinách. Registrujte sa čím skôr, počet miest je obmedzený.Workshop 1 (Vypredané!):
Digitálne produkty pre všetkých - accessibility/prístupnosť digitálnych produktov
Digitálny svet sa rozvíja, ale je dostatočne prispôsobený všetkým ľuďom? Až pätina populácie má problémy pri jeho používaní, či už sú to ľudia s fyzickými, kognitívnymi alebo senzorickými obmedzeniami. Ako prispôsobiť webové stránky a e-shopy pre všetkých z hľadiska dizajnu, UX aj celkového vývoja? V rámci tohto workshopu sa zameriame na dôvody, prečo je prístupnosť kľúčová, a predstavíme aktuálne požiadavky a osvedčené postupy v tejto oblasti.
Martin Krupa (Spoluzakladateľ ui42) a Dušan Vereš (Senior manažér pre UX a výskum v ui42)
Workshop 2 (Vypredané!):
Ako na feedback, ktorý sa nezmení v kritiku
Vo svete UX často počuť slová ako “spätná väzba” či “feedback” – najmä ak chceme od zákazníkov zistiť úroveň ich spokojnosti s produktmi a službami, ktoré vytvárame. Do akej miery sme však schopní (a otvorení), pozrieť sa na vzťahy okolo nás a autenticky komunikovať s ľuďmi v našom tíme či firme? Vieme vôbec, čo to znamená správne akceptovať a pracovať so spätnou väzbou? A kedy sa naša snaha o feedback nenápadne zmení na produktívnu kritiku? Na tomto workshope si prejdeme spôsoby dávania aj prijímania spätnej väzby, naučíme vás rozdielom medzi kritikou a spätnou väzbou, ale aj to, ako nespadnúť do takzvanej ‘pasce správneho feedbacku’. V druhej časti workshopu na vás čakajú facilitované praktické cvičenia, vďaka ktorým si môžete jednotlivé spôsoby natrénovať a rovno aj uviesť do praxe.
Matej Beňuš (Vedúci tímu a projektov v Lighting Beetle*)
Vďaka týmto výnimočným rečníkom vám SUXA (Slovenská User Experience Asociácia) predstavuje jedinečnú príležitosť zažiť zaujímavé prednášky a rozšíriť si svoje obzory.
Tomáš Ulej (Manažér explore tímu Martinus)
Tomáš Ulej vedie Explore tím v Martinuse, v minulosti pracoval ako novinár, venoval sa témam človeka a technológií. Vyšli mu tri knihy aforizmov.
Barbora Blahušiaková (UX dizajnérka v ui42)
Barbora je UX dizajnérka a konzultantka. Aktuálne pôsobí v agentúre ui42, kde sa venuje hlavne používateľskému výskumu a návrhu používateľsky prívetivých riešení. Svoje znalosti a skúsenosti uplatňuje v rôznych odvetviach, od
e-commerce až po štátnu správu. Aj napriek tomu, že sa považuje za akúsi “advokátku” používateľov a ich potrieb, vo svojich riešeniach nezabúda na technické limity a biznisové ciele. Vo voľnom čase rada edukuje širokú verejnosť o
dôležitosti používateľsky prívetivých riešení či už v online svete, alebo aj mimo neho.
Lucia Ciranová (Líderka dizajnového tímu vo VAIA, Výskumná a inovačná autorita na Úrade vlády SR)
Lucia je strategická dizajnérka so skúsenosťami v dizajnových výskumných metódach, strategickom predvídaní a plánovaní & udržateľnej inovácii. Pôsobí na priesečníku tém dizajnu, technológií a ľudského správania. V minulosti pracovala ako in-house dizajnérka v dizajnovo-inovačnej agentúre Fjord London (Accenture Song) & ako konzultantka pre globálne značky ako Google, Adidas, Volkswagen, Space 10, IKEA, Save the Children ako aj “tech-for-good” startupy a verejné inštitúcie vo Veľkej Británii a Škandinávii.
Je spolu-autorkou vplyvnej publikácie Fjord Trends 2018-2022 a bývalou lektorkou na univerzitách Hyper Island a Copenhagen Business School.
Od svojho návratu na Slovensko sa venuje verejnému sektoru. Na Metropolitnom inštitúte Bratislavy spolupracovala na strategickom dokumente a publikácii Bratislava 2030 v súlade s OSN cieľmi udržateľného rozvoja. V súčasnosti vedie dizajnovú jednotku na VAIA (Výskumná a inovačná autorita) na Úrade vlády, kde je zodpovedná za implementáciu inovatívnych spôsobov práce a dizajn služieb zameraných na občana.
Zuzana Fraňová
(Špecialistka na inovácie v ČSOB)
V bankovom svete sa pohybuje už 10 rokov, počas ktorých vystriedala tri pozície. Začínala na internej komunikácii, vyskúšala brand, a posledný rok pôsobí v inovačnom hube. Prácu jej od začiatku spestrujú medzinárodné projekty a jej
snahou je nájsť prieniky a pochopenie na všetkých stranách, ktoré vedú k win-win riešeniam. Samovzdeláva sa v oblasti UX a rada kladie otázky, na ktoré sa ťažko odpovedá. Mimo práce ju nájdete na herných festivaloch učiť zberateľskú
kartovú hru Magic: The Gathering, alebo na maliarskych workshopoch, ktoré vedie.
Michal Šoltés
(Zakladateľ a tréner v Otvorená Hra)
Michal Šoltés je psychológ, podnikateľ, tréner komunikačných zručností a spoluzakladateľ spoločnosti Otvorená Hra. Jeho snom je pomôcť zlepšiť spoluprácu a vzťahy medzi ľuďmi, a to prostredníctvom autentickej, úprimnej a otvorenej komunikácie. Pomáha vo firmách budovať na slobode a zodpovednosti postavenú organizačnú kultúru.
Ďakujeme za dôveru a pomoc našim partnerom, vďaka ktorým môžeme aj tento rok konferenciu uskutočniť.
Generálny partner: ui42
Hlavní partneri: IBM, GlobalLogic, Lighting Beetle*
Partneri: Tatra banka, GoodRequest
FEI STU, Ilkovičova 2961, Bratislava, 841 04