World Usability Day 2024 na Slovensku
Tue 12 Nov 2024 08:30 - 18:30
FEI STU, Ilkovičova 2961, Bratislava, 841 04
Description
Nezmeškajte najväčší UX event na Slovensku. Je tu 15. ročník konferencie World Usability Day. Tentoraz sme sa zamerali na celosvetovú tému:
🧡 Dizajn pre lepší svet
Udržateľnosť a inkluzivita sú silnými témami a rezonujú v každom aspekte našich životov. Od vytvárania prístupných verejných priestorov, ekologické riešenia, inkluzívny dizajn, platformy na zapojenie verejnosti do tvorby riešení až po udržateľnú dopravu. Všetky tieto aktivity svojím dielom prispievajú k dostupnejšiemu svetu, ktorý je zároveň ohľaduplný k životnému prostrediu. Každý z nás musí prispieť k tomu, aby sme sa tu mali lepšie.
Cieľom iniciatívy WUD je každoročne spájať komunitu nadšencov pre UX dizajn a tých, ktorí veria, že skvelý dizajn je zrozumiteľný a použiteľný pre všetkých. Zapojte sa do našej globálnej komunity s cieľom navrhnúť lepší svet.
Program konferencie
#WUD24 sa uskutoční v utorok 12. novembra v priestoroch FEI STU v Bratislave.
- Konferencia bude prebiehať od 9:30 do 16:15. Registrácia začne o 8:30.
- Vstup na konferenciu je zadarmo.
- Po prednáškach na váš čakajú UX workshopy. Počet miest je obmedzený, nezabudnite sa tak čo najskôr zaregistrovať.
- Vstup na workshop je 40,00 €.
1. UX writing: Ako spraviť digitálnu byrokraciu zrozumiteľnou
Dominik Vaszily (Content Designer v Lighting Beetle*)
⏰ 9:40 - 10:25
Digitálna transformácia prestížnej verejnej inštitúcie, ktorá slúži stovkám miliónov ľudí, predstavuje jedinečné výzvy. Ako udržať obsah jasný a konzistentný napriek právnej zložitosti? Na tejto prednáške sa podelíme o skúsenosti s implementáciou používateľsky orientovaného prístupu na Európskom patentovom úrade, ktorý zjednocuje odbornú terminológiu pre rôzne digitálne nástroje a skupiny používateľov. V konečnom dôsledku ide o sprístupnenie verejných služieb pre každého.
Dominik je Content Designer v Lighting Beetle*, kde sa zameriava na zlepšenie komunikácie značiek s ich používateľmi. Pre klientov ako Škoda, Orange a Európsky patentový úrad tvorí obsah, ktorý napĺňa potreby používateľov a pomáha vytvárať zákaznícke cesty, ktoré mesačne využíva viac než 5 miliónov ľudí. V spolupráci s Európskym patentovým úradom kombinuje svoje dizajnérske zručnosti s právnickým vzdelaním, aby zjednodušil zložitý byrokratický jazyk.
2. Ekologicko-sociálne zodpovedný dizajn
Lenka Slavkovská (Predsedkyňa OZ Ši a nechaj šiť)
⏰ 10:25 - 11:10
Prezentácia je o vytváraní niečoho nositeľného z odpadu. Ako v malom kúpeľnom mestečku vzniká z koženého odpadu ľadvinka, ktorú budete chcieť nosiť všade. Dizajn a jeho čaro sa dá nájsť naozaj vo všetkom, len treba otvoriť oči a odvážne skúšať to, čo ešte nikto pred vami neurobil. V OZ Ši a nechaj šiť spájajú ekológiu s prácou s ľuďmi s hendikepom a „je to tá najkrajšia práca, akú sme doteraz robili“.
Lenka je manželka, mama dvoch super detí a predsedkyňa OZ Ši a nechaj šiť, ktoré funguje už viac ako 5 rokov. V rámci tohto projektu sa snaží spájať sociálnu zodpovednosť spolu s ekologickou otázkou spracovania a využiteľnosti odpadu. Najviac ju baví vytvárať priestor pre kreatívu a prácu s lokálnou komunitou. Najradšej je keď vidí, že to, čo robí, má zmysel a ostatní z toho môžu mať radosť.
3. UX dizajn pre seniorov
Martin Krupa (Spoluzakladateľ agentúry ui42)
⏰ 11:40 - 12:25
Revolúcia alebo evolúcia v UX dizajne? Prednáška o tom, prečo a ako navrhovať používateľské rozhrania pre najrýchlejšie rastúcu skupinu online používateľov - seniorov. Prejdeme od fyzických a kognitívnych výziev až po praktické tipy a triky.
Martin je nadšenec internetu a webových technológií už od roku 1996. Je spoluzakladateľom stránky Profesia a agentúry ui42. Jeho poslaním je využívať internetové technológie tak, aby boli skutočne prospešné pre ľudí. Od roku 2008 sa špecializuje na UX a použiteľnosť a vedie používateľské testovania s viac ako 1000 používateľmi. Jeho oddanosť UX ho priviedla k iniciovaniu World Usability Day na Slovensku a spoluzaloženia SUXA (Slovak User Experience Association). Martin pôsobí aj na akademickej pôde. Prednáša a vedie bakalárske práce na FIIT STU a FMFI UK. Je autorom bestselleru o e-commerce E-shop od nápadu po úspech. Má tiež jedinečné hobby: zbieranie UX failov, čo ho motivuje neustále zlepšovať používateľskú skúsenosť.
4. UX dizajn v meste
Veronika Rút (Dizajnérka a odborníčka na branding a vizuálny smog)
⏰ 14:15 - 15:00
Pre väčšinu z nás život netvorí dovolenka a výlet, ale každodenný pohyb v meste. Naše mestá sa ale stretávajú s informačným zahltením, ktoré nás mentálne oslabuje s množstvom zbytočných bariér, ktoré bránia spokojnej mestskej mobilite. Či už ide o teplo, zlý vzduch, zábradlie, podchody a nadchody alebo dopravné značenie, každý detail verejného priestoru ovplyvňuje našu náturu a každodennú náladu. Veronika sa ako dizajnérka zameriava na evidence-based prístup ku kultivácii verejných priestranstiev a so svojou neziskovkou Naše kultivované mestá pracuje pre viac ako dve desiatky miest v Česku a na Slovensku. Prednáška bude zhrnutím výskumov z rôznych odborov, empirickej skúsenosti a osobných postrehov ohľadom celospoločenských nastavení, ktoré môžeme vyčítať z verejného priestoru mesta.
Veronika je dizajnérka, ktorá je terapeutkou verejného priestoru od roku 2015. Je známou kritičkou vizuálneho smogu a má unikátnu schopnosť prepojiť mesto, reklamu, podnikanie a verejnú správu. Jej profesnú dráhu definovalo detstvo v paranormálnom Brne, stáž v Belgicku na LUCA School of Arts a bývanie v Lisabone. Dlho bola dizajnérkou na voľnej nohe. Posledných 5 rokov vedie vlastné branding štúdio Richtig a založila neziskovku Naše kultivovaná města. Medzi jej najznámejšie práce patrí branding franšízy UGO, spolupráca s Plzeňským Prazdrojom na kultivácii 6 000 hostincov naprieč Českou republikou alebo kultivácia staníc pre Správu železnic. Spolupracuje s radnicami po celých Čechách a pracuje na komplexnej kultivácii verejného priestoru.
5. Ako sa dizajnom zbaviť vizuálneho smogu z miest
Kristína Šebejová (Grafická dizajnérka v štúdiu Milk)
⏰ 15:15 - 16:00
Ulice, v ktorých je reklama umiestnená kultivovane, sú pre ľudí zdravšie a prívetivejšie. Naopak, uliciam zamoreným vizuálnym smogom sa snažíme vyhnúť, stávajú sa tranzitnými priestormi. Ako nadizajnovať pravidlá umiestnenia reklamy, prečo pri tom potrebujete spolupracovať minimálne s ďalšími 30 odborníkmi a ako presvedčiť podnikateľov, že nepotrebujú oblepiť svoju prevádzku reklamou?
Kristína je grafická dizajnérka pôsobiaca v bratislavskom komunikačnom štúdiu Milk. Verejnému priestoru a tomu, ako ovplyvňuje ľudí, ktorí ho obývajú, sa venuje už od vysokoškolských štúdií. Je spoluzakladateľkou novín Ta Take Town, ktoré sa zaoberajú architektúrou a identitou mesta Prešov. V roku 2018 spoluzaložila iniciatívu Reč mesta, ktorá sa zaoberá problémom vizuálneho smogu. Vo svojej práci skúma rôzne pohľady na to, ako nastaviť pravidlá umiestňovania reklamy v meste tak, aby si ich osvojili obyvatelia aj vedenie miest.
Workshopy
Aj tento rok sme si pre vás pripravili tematické workshopy, ktoré budú prebiehať po skončení prednášok.
- Workshopy budú vedené v malých skupinách od 16:30 do 18:30 v priestoroch UNISPACE na FEI STU.
- Oba workshopy prebiehajú v rovnakom čase, môžete sa zúčastniť len jedného z nich.
- Počet účastníkov je obmedzený, aby sa mohli lektori venovať účastníkom aj individuálne. Zaregistrujte sa čo najskôr, aby sa vám ušlo miesto.
- Cena za jeden workshop je 40,00 €.
Workshop od ui42
Digitálne produkty pre všetkých - accessibility/prístupnosť digitálnych produktov
⏰ 16:30 - 18:30
Digitálny svet sa rozvíja, ale je dostatočne prispôsobený všetkým ľuďom? Až pätina populácie má problémy pri jeho používaní, či už sú to ľudia s fyzickými, kognitívnymi alebo senzorickými obmedzeniami. Ako prispôsobiť webové stránky a e-shopy pre všetkých z hľadiska dizajnu, UX aj celkového vývoja? V rámci tohto workshopu sa zameriame na dôvody, prečo je prístupnosť kľúčová, a predstavíme aktuálne požiadavky a osvedčené postupy v tejto oblasti.
Martin Krupa (Spoluzakladateľ ui42) a Dušan Vereš (Senior manažér pre UX a výskum v ui42)
Workshop od ESETu
Ako robiť UX pre produkt, ktorý ľudia nechcú používať?
⏰ 16:30 - 18:30
Predstavte si produkt, ktorý má ľuďom pomáhať, ale oni ho nechcú riešiť ani vidieť – jednoducho očakávajú, že "to nejako bude fungovať." Ako motivovať používateľa, keď nechce produkt používať? Na workshope sa s vami podelíme o skúsenosti s navrhovaním takýchto produktov – od inštalácie, cez komunikáciu, až po každodenné používanie.
Janette Dlouhá (Senior manažérka pre UX v ESETe) a Barbora Ondrek (Senior interakčná dizajnérka v ESETe)
Časový harmonogram
Partneri konferencie
Ďakujeme za dôveru a pomoc našim partnerom, vďaka ktorým môžeme aj tento rok konferenciu uskutočniť.
Generálny partner: ui42
Hlavní partneri: ESET, Lighting Beetle*
Partneri: Tatra banka, Dôvera
Mediálni partneri: robime.it, East Mag
Sponzor súťaže: Brot
Location
FEI STU, Ilkovičova 2961, Bratislava, 841 04